Wpis

Blog

S

Dlaczego warto zainwestować w chłodnicę olejową?


12-07-2020

Hydraulika wykorzystywana w maszynach roboczych, różnych pojazdach oraz instalacjach przemysłowych ma to do siebie, że może się przegrzewać. Jeśli nie dba się o te mechanizmy, temperatury dochodzą do poziomów, w których ryzyko uszkodzenia jest wyjątkowo duże. Koszty napraw, szczególnie w przypadku zaawansowanych maszyn, mogą być bardzo wysokie, więc lepiej unikać takich sytuacji. Najlepiej zrobić to za pomocą odpowiednich dodatków do systemów hydraulicznych, czyli w tym wypadku odpowiedniego chłodzenia.

Chłodnice oleju hydraulicznego — czym są?

Urządzenia te odpowiadają za wymianę ciepła pomiędzy olejem hydraulicznym, a otaczającym mechanizm powietrzem. Najczęściej możemy je spotkać w instalacjach hydraulicznych pojazdów ciężarowych i specjalnych, maszyn roboczych oraz wielu rodzajów mechanizmów przemysłowych. Odpowiadają za chłodzenie czynnika roboczego, dzięki czemu zapewniają mu dużo lepszą i bezpieczniejszą pracę. Jeśli więc zależy nam na długowieczności maszyn, powinniśmy rozważyć instalację tych urządzeń.
Chłodnice tego typu obniżają temperaturę równowagi cieplnej w każdym układzie hydraulicznym. Przejmują na siebie całą energię strat, czyli tę, której system nie zużyje. W efekcie zapewniają idealna temperaturę dla pracy układu hydraulicznego, czyli taką, w której olej jest odpowiednio lepki a zawartość powietrza optymalna. Przynosi to liczne zalety — nie tylko ekonomiczne, ale również środowiskowe.

Dlaczego warto korzystać z chłodnic?

Chłodnice oleju hydraulicznego sprawiają, że nie trzeba tak często badać stanu układu, ponieważ wzrasta jego bezawaryjność oraz długowieczność. Wpływa to w oczywisty sposób na zmniejszenie kosztów napraw oraz eksploatacji użytkowanych maszyn i pojazdów. Ponadto zwiększa się pożyteczność układu hydraulicznego, ponieważ może pracować dłużej i nie ma potrzeby robić częstych przestojów. Natomiast sam olej o wielu dłużej zachowuje swoje właściwości i nie trzeba go tak często wymieniać. Znacznie wpływa to na jakość pracy w przedsiębiorstwie.