Wpis

Blog

S

Chłodnice oleju hydraulicznego - właściwości


23-09-2020

Chłodnice oleju hydraulicznego odpowiadają w dużej mierze za poprawne działanie całego układu hydraulicznego i unikanie wszelkiego rodzaju awarii. Dzięki temu zachowana jest równowaga cieplna. To specjalne wymienniki ciepła, które znajdują zastosowanie w hydraulice siłowej. Zapewnienie odpowiedniej temperatury pracy w układzie hydraulicznym niesie ogrom zalet, w tym wydłużenie czasu pracy danego układu, polepszenie użyteczności układu, ale też zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych i unikanie drogich napraw.

Zwiększenie sprawności układu hydraulicznego

Producent chłodnic dąży przede wszystkim do tego, aby zwiększyć sprawność używanego układu hydraulicznego. Z odpowiednimi chłodnicami da się to oczywiście zrobić, i to bez większych problemów. Ważne jest to, aby nie doprowadzić do awarii w systemie odprowadzania ciepła, ponieważ wtedy temperatura całego układu będzie zbyt wysoka i nietrudno w takiej sytuacji o wystąpienie poważnych usterek. Zaniedbania mogą prowadzić do przykrych konsekwencji w zakresie obniżonych właściwości smarnych, ale też występowania przecieków wewnętrznych. Jak widać chłodnice układu hydraulicznego muszą być odpowiednio dobrane, dlatego istotne jest to, aby odpowiadał za to jakiś doświadczony specjalista. Brak wiedzy w tej kategorii może zakończyć się nieudaną inwestycją i niepoprawnym działaniem układu hydraulicznego.

Doprowadzenie do optymalizacji temperatury

Producent chłodnic zadba oczywiście o to, aby doprowadzić do optymalizacji temperatury. Dla takiego producenta nie jest to trudne do przeprowadzenia zadanie. Optymalna temperatura to taka, w której lepkość oleju oraz zawartość powietrza nie przekraczają zalecanych przez producenta wartości. Widać wyraźnie, że chłodnice w tego typu układach pełnią niezwykle istotną rolę, a więc przy ich dobieraniu należy wykazać się szeroką wiedzą, aby uniknąć poważnych błędów. Dobrze dobrana chłodnica pozwala na zabezpieczenie układu przed kawitacją oraz uszkodzeniem poszczególnych elementów, których naprawa mogłaby być dość kosztowna.